You are here
Home > Profesjonalne Rady Seniorów na Mazowszu

Zapraszamy do zapoznania się z działaniami w ramach projektu „Profesjonalne Rady Seniorów na Mazowszu”. Program jest prowadzony przez Fundację Dialogu Społecznego przy wsparcie merytorycznym Fundacji Zaczyn ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu RP ASOS i ma na celu wyposażenie istniejących mazowieckich Rad Seniorów w kompetencje pozwalające na skuteczne działanie w przestrzeni lokalnej oraz budowanie potencjału wspólnych działań w skali województwa.

radybioraceudzialbordo

 

Mamy przyjemność ogłosić listę Rad Seniorów, które w wyniku wspólnych spotkań w lipcu 2016 r., zadeklarowały gotowość wypracowania Lokalnej Strategii Polityki Senioralnej.

Rady Seniorów założyły własne strony internetowe, a Radni zostali przeszkoleni z administrowania nowych stron opartych o system WordPress, by mogli samodzielnie wykorzystywać witrynę internetową do działań radowych. Dodatkowo  Rady Seniorów zostały wyposażone w ulotki i roll-upy, które mają im pomóc w rozpowszechnieniu wiedzy o ich działalności.

Do projektu Profesjonalne i zaangażowane Rady Seniorów na Mazowszu zaprosiliśmy:

logo RS Góra Kalwaria

gorakalwaria
Pobierz informator

 

 

 

 

 

logo_RS Pruszkow_druk

pruszkow
Pobierz informator

 

 

 

 

 

logo_RS Serock_net (1)

serock
Pobierz informator

 

 

 

 

 

logo_RS_wołomin_net

wolomin
Pobierz informator

 

 

 

 

 

logo_RS Zielonka_net

zielonka
Pobierz informator

radyseniorowdzialajabordo

 

 

 

 

 

W ramach prowadzonych projektów dla Rad Seniorów na Mazowszu, Rady Seniorów organizują wydarzenia publiczne, by popularyzować działalność Rad Seniorów.


26 listopada 2016 r. Zielonkowskie Juwenalia „Młodość w każdym wieku”Wydarzenie było promocją lokalnej polityki senioralnej ZIELONKOWIANIE 60+/- i składało się z trzech części:
* finał konkursu MŁODZI POMOCNI SENIOROM dla klas 0-3, w którym przedszkolaki i uczniowie rysując portrety babci i dziadków, robiąc z nimi zdjęcia w galerii Zielonkowianie 60+/-, odwiedzając stoiska klubów, sekcji i kół seniorów – zdobywali dla nich Koperty Życia, a w nagrodę uczestniczyli w zabawach międzypokoleniowych i poczęstunku
* koncert ARTYŚCI SENIOROM – „Muzyczna podróż pod europejskich stolicach” w wykonaniu Magdaleny Tunkiewicz i Wojciecha Bardowskiego oraz „Seniorzy Kobyłki-Seniorom Zielonki” w wykonaniu Chóru Seniora CANTANTI pod dyrekcją Aliny Stefaniak z Domu Kultury w Kobyłce. Prowadzenie – Krzysztof Łebkowski
* zabawa biesiadna BAWIĆ (SIĘ) KAŻDY MOŻE z oprawą muzyczną, tańcami i poczęstunkiem


25 października 2016 r. Gala Pruszkowskiego Miesiąca Aktywnego Seniora 

We wtorek 25 października 2016 roku o godz. 14.00 w Spółdzielczym Domu Kultury przy ul. Hubala 5 w Pruszkowie odbyła się „Gala Seniorów”, która zakończyła Pruszkowski Miesiąc Aktywnego Seniora. W gali uczestniczyło ponad 200 osób – pruszkowskich seniorów, którzy otrzymali bezpłatne zaproszenia za pośrednictwem instytucji wspierających działalność osób w wieku 60+ oraz Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Jasnej 3 w Pruszkowie.

Gala Pruszkowskiego Miesiąca Seniora była uroczystym zakończeniem miesiąca aktywnego seniora podczas, którego mieszkańcy Pruszkowa za darmo mogli brać udział w licznych zajęciach m.in. paradzie uśmiechu, zajęciach fitness i pilates dla seniorów, zajęciach na basenie, zabawach integracyjno-ruchowych , spektaklach teatralnych,  prelekcjach, warsztatach, zabawach tanecznych, kafejce internetowej itp. – mówi Sabina Michta Przewodnicząca Rady Seniorów w Pruszkowie

Gala miała na celu podkreślenie znaczenia życia seniorów w naszym mieście oraz podziękowanie partnerom współtworzącym Miesiąc Aktywnego Seniora.


22 października 2016 r. Dzień Seniora w Serocku

Tegoroczny Dzień Seniora rozpoczął się uroczystym otwarciem siedziby Klubu Aktywności Społecznej, z myślą szczególną o seniorach. Otwarcia dokonał Burmistrz Sylwester Sokolnicki, a w uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział przedstawiciele władz miasta i organizacji pozarządowych. Powstanie klubu zainicjowała Rada Seniorów w lipcu ubiegłego roku.

Dalsza część obchodów Dnia Seniora odbyła się w Centrum Kultury i Czytelnictwa. Seniorów przywitał Burmistrz Sylwester Sokolnicki, podkreślając w swoim przemówieniu wzrastającą aktywność starszych mieszkańców, czego dowodem jest powołana Rada Seniorów. Ponadto serdecznie podziękował za wkład seniorów w życie społeczne miasta wręczając symboliczny bukiet kwiatów jednej z naszych seniorek.


24 września 2016 r. I Międzypokoleniowa Wołomińska Potańcówka!Plakat_A3

W sobotę, 24 września, w Parku Wodiczki odbyła się I Międzypokoleniowa Wołomińska Potańcówka. Oprócz „naszych” seniorów Wołomińska Rada Seniorów gościła również przedstawicieli organizacji senioralnych z Zielonki i Pruszkowa. Zintegrowane pokolenia wirowały „na parkiecie” w promieniach wrześniowego słońca. To był fantastyczny dzień!

Jesienna aura dopisała. Starsi i młodsi aktywnie uczestniczyli w Międzypokoleniowej Gimnastyce i pokazie fitness latino prowadzonych przez Amandę Kubuń współpracującej z Miejskim Domem Kultury.  Dla tych, którzy niepewnie czuli się na parkiecie zorganizowane zostały lekcje tańca, których udzielił utalentowany tancerz Bartek Domański. Serwowano rozgrzewającą grochówkę. Do tańca przygrywali Kadilak i DJ KOTI. Fotobudka uwieczniała uśmiechnięte twarze przyjaciół. Na scenie zaprezentowało się również starsze pokolenie – wystąpiły panie z Klubu Seniora TRAMP i Koła Nr 2. Było fantastycznie – zabawa, pozytywne wibracje i dobre emocje! Wołomin potrzebuje więcej takich imprez.

Wydarzenie było zorganizowane we współpracy z  Urzędem Miejskim w Wołominie, gościła na nim Pani Prezydent Wołomina –  Elżbieta Radwan.


plakat_ Góra A3_net1 września 2016 r. Obchody 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Na integrację społeczności społeczności senioralnej Gminna Rada Seniorów z Góry Kalwarii wybrała termin 1 września. W tym roku 1 września w sołectwie Czaplin już po raz 8 była obchodzona rocznica wybuchu II wojny Światowej. W tym roku zorganizowała ją Rada Seniorów z Sołtysem wsi Czaplin.

 

Na uroczystości był obecny Burmistrz Góry Kalwarii – Dariusz Zieliński [Czytaj wywiad]

 

 

 

 

lotnaszkolaradsenbordo
logo1-1Rady Seniorów, które przystąpiły do naszych projektów biorą udział w Lotnych Szkołach Rad Seniorów, które są zorganizowane jako całodniowe konferencje z panelami warsztatowymi, które odpowiadają na potrzeby zebrane od poszczególnych Rad Seniorów. I Lotna Szkoła [czytaj więcej] poruszała tematy związane ze skutecznym działaniem Rad w przestrzeni publicznej, zostały na niej wypracowane modele współpracy z Samorządami oraz interesariuszami Rad. II Lotna Szkoła [czytaj więcej] porusza tematy wolontariatu senioralnego i niezbędnych kompetencji do działalności lokalnych a III Lotna Szkoła [czytaj więcej]  to spotkanie Rad Seniorów z mediami i nauka, jak z nimi współpracować.

CZYTAJ WIĘCEJ…
szkoleniakompte

W ramach naszych projektów, zapraszamy Rady Seniorów do wzięcia udziału w szkoleniach. Wybór zagadnień i tematów został dokonany na podstawie analizy i diagnozy kondycji i potrzeb Rad Seniorów. Dzięki naszym szkoleniom pomożemy Państwu nabyć zarówno umiejętności miękkie, niezbędne do efektywnej komunikacji między członkami Rady a samorządem, jak i twarde, niezbędne choćby do zbudowania poprawnego statutu, planowaniu projektów czy imprez senioralnych.

CZYTAJ WIĘCEJ…

informatorbordo

 

Mamy przyjemność przedstawić Informator Projektu, w którym znajduje się syntetyczna wiedza z planowanych działań, których realizację zainicjowaliśmy z przedstawicielami Rad Seniorów podczas pierwszych spotkań w lipcu br.

ikona pdf

 

 

 

oprogramiebordo

 

Programy prowadzone przez Fundację Zaczyn i Fundację Dialogu Społecznego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu RP ASOS, mają na celu wyposażenie istniejących mazowieckich Rad Seniorów w kompetencje pozwalające na skuteczne działanie w przestrzeni lokalnej oraz budowanie potencjału wspólnych działań w skali województwa.

Programy są realizowane od sierpnia do grudnia 2016 r. Nie ponoszą Państwo żadnych kosztów uczestnictwa.

W ramach programów udzielamy wsparcia 12 istniejącym Radom Seniorów.

CZYTAJ WIĘCEJ

 

 

5-belka fds_projekt_finansowany_1500x1000px

Top